Rotterdam-Zuid heeft de stijgende lijn van voor corona weer te pakken

20 July 2023, 14:07 uur
Rotterdam & Regio
mainImage
Iris van den Broek

De schoolresultaten op Rotterdam-Zuid stijgen langzaam en het aantal mensen op Zuid met een baan groeit. Ook blijven huidige bewoners in de oude stadswijken die het sociaaleconomisch beter krijgen, steeds vaker op Zuid wonen. Dat is te lezen in de Voortgangsrapportage 2022 van het Nationaal Programma Rotterdam Zuid (NPRZ).

Rotterdam-Zuid heeft de stijgende lijn van voor de coronacisis weer te pakken. Maar het is op verschillende onderdelen nog niet op het oude niveau. Zo blijkt uit de jaarlijkse monitor waarmee de NPRZ-doelen meet. Met 24 van de 31 van deze zogenoemde indicatoren uit de jaarlijkse monitor zit het NPRZ op of boven schema. Partners geven tegelijkertijd aan dat er flink gas bij moet de komende jaren. In het nieuwe Uitvoeringsplan 2023-2027 zijn extra acties afgesproken.

Het aantal leerlingen met een havo- en vwo-diploma is in 2022 toegenomen. Ook is het aantal leerlingen dat in het voortgezet onderwijs terugvalt in onderwijsniveau verder afgenomen. Verder zijn er meer jongeren die een mbo-opleiding op niveau 3 en 4 volgen en afronden. In het basisonderwijs is er een positieve ontwikkeling in de cijfers voor fundamenteel en streefniveau. Ondanks betere cijfers op taal- en rekenniveau, stijgen de schooladviezen niet mee. In het Uitvoeringsplan 2023-2027 hebben de scholen daarom afgesproken dat zij ‘passend en kansrijk’ gaan adviseren. Om dit te versterken zorgt het voortgezet onderwijs voor meer begeleiding. Hierdoor kunnen leerlingen op het geadviseerde niveau blijven. 

Het aantal mensen in de bijstand is de laatste twee jaar gedaald. Het aantal mensen op Zuid met een baan is toegenomen in 2022. De NPRZ-partners hebben afgesproken dat dit aantal sneller moet stijgen. In het Uitvoeringsplan 2023-2027 zijn afspraken gemaakt die ervoor zorgen dat er meer mensen op Zuid de bijstand inwisselen voor een betaalde baan. 

Het aandeel midden- en hoge inkomens op Zuid is gestegen. Bewoners in de oude stadswijken die het sociaaleconomisch steeds beter krijgen blijven vaker op Zuid wonen. Dat blijkt onder andere uit de verkoop van nieuwbouwwoningen in de oude wijken. Tegenwoordig komt 53 tot 77 procent van de bewoners uit Zuid. Voorheen vertrokken deze bewoners uit Zuid, omdat ze daar niet die betere woning vonden. 

Bij de Wijkrechtspraak wordt het aantal behandelde zaken verhoogd. Ook krijgen professionals bij de veiligheidspartners trainingen om licht verstandelijke beperking te herkennen, zodat de juiste hulp kan worden aangeboden. Dit is een onderdeel van de acties die staan in het Uitvoeringsplan 2023-2027. Zodat mensen met een licht verstandelijke beperking op Zuid betere ondersteuning krijgen.

In het Nationaal Programma Rotterdam Zuid (NPRZ), werken Rijk, de gemeente Rotterdam, corporaties, zorginstellingen, schoolbesturen, bedrijfsleven, politie en Openbaar Ministerie aan een gezonde toekomst voor Rotterdam Zuid. Samen zorgen deze partners dat de kansen van Zuiderlingen worden vergoot zodat opleidingsniveau, arbeidsparticipatie en woonkwaliteit in 20 jaar stijgen naar het gemiddelde van de vier grote steden in Nederland.